Diyaliz Faciası! Hastaların Son Durumu

Burdur Devlet Hastanesi’nde dün 08.00- 12.00 ile 12.00- 16.00 seansında diyalize giren hastalardan bazıları baş dönmesi, mide bulantısı, şuur bulanıklığı ve nakil aracından inememe tarzı şikayetlerle hastaneye geldi.

Antalya İl Sağlık Müdürü Evren Ekingen, Burdur Devlet Hastanesi’nde diyaliz tedavisinin ardından rahatsızlanan hastalardan 23’ünün, sevk edildikleri Antalya’da tedavisinin sürdüğünü, durumlarının iyiye gittiğini söyledi.

Birçok ilçede devlet hastanesi yapımının sürdüğünü anlatan Ekingen, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın katılımıyla açılışı gerçekleştirilen şehir hastanesinin yıl sonunda tam kapasiteyle hizmet vereceğini vurguladı.

3’Ü ENTÜBE EDİLDİ

Ekingen, gazetecilerin, Burdur Devlet Hastanesi’nde diyaliz tedavisinin ardından rahatsızlanan hastaların çevre kentlerdeki hastaneler ile diyaliz merkezlerine sevk edilmesine ilişkin soruları üzerine şunları kaydetti:

“Antalya’ya, Burdur’dan şu ana kadar 23 hasta sevk edildi. Hastalardan 3’ü entübe, genel durumları iyiye gidiyor, diyalizlerini alıyorlar. Takiplerini yapıyoruz. Burdur Bucak’tan aldığımız hastalar oldu. Çok iyi reaksiyon aldık, koordine olduk ve yoğun bakım yataklarını hızlıca böbrek hastaları için diyalize ayarladık. Antalya Şehir Hastanesi, Antalya Eğitim ve Araştırması, Kepez Devlet Hastanesi ve Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’nde hastalarımızın tedavisi sürüyor. Bulantı, kusma ve bilinç kaybı şikayetiyle geldi hastalar.”

Bir gazetecinin, AKP Manavgat İlçe Başkanı Ahmet Ali Erol’un gittiği özel hastanede bypass ameliyatı olmasının ardından vefatına ilişkin soru üzerine Ekingen, “Ailenin şikayeti üzerine adli başvuru olduğu için biz de idari soruşturma başlattık” dedi.

31 HASTA RAHATSIZLANDI

Burdur Devlet Hastanesi’nde diyaliz tedavisi alan 31 hasta 25 Mayıs’ta rahatsızlanmış, hastalar Antalya, Afyonkarahisar, Isparta ve Burdur Bucak’a sevk edilmişti. Antalya’ya ilk etapta 8 hastanın sevk edildiği bildirilmişti.

Burdur Valiliğinden yapılan açıklamada, “Burdur Devlet Hastanesi Diyaliz Ünitesinde 25 Mayıs 2024 Cumartesi günü toplam 31 hasta diyalize girmiştir. Diyaliz işlemi tamamlanıp eve nakli sağlanan hastalardan bazılarının baş dönmesi, mide bulantısı, şuur bulanıklığı ve nakil aracından inememe tarzı şikayetleri ile hastaneye başvurmaları üzerine, gün içerisinde diyalize giren tüm hastalara ulaşılarak, hastaneye geri çağrılmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir